Polskie Forum MECCG

...czyli tam i z powrotem, by Bilbo Baggins :)
Teraz jest N maja 19, 2024 2:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt gru 18, 2015 12:25 
Offline
Pan na Rhosgobel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 30, 2004 8:12
Posty: 840
Lokalizacja: Rhosgobel
Chciałbym kupić na gwiazdkę jaką fajną planszówkę cobyśmy sobie przez święta pogiercowali rodzinnie. Myślałem o czymś w rodzaju "Siedem Cudów Świata", "Cytadela" czy "Magnaci". Te gry akurat mam, ale może zasugerujecie jakiś inny nośny tytuł?

_________________
Nie ufaj czarodziejom, bo są chytrzy i skorzy do gniewu.
Own BGG


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 19, 2015 19:55 
Offline
Shadow of the East
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 03, 2006 10:24
Posty: 1866
Lokalizacja: Warszawa
Całkiem fajne jest Pośród Gwiazd, to takie trochę bardziej rozbudowane 7 Cudów Świata. Ostatnio też moim faworytem jest Exoplanets, polska gra. Szybka, łatwa i bardzo przyjemna dla oka ;) to tak na szybko co mi przychodzi do głowy.

_________________
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 19, 2015 23:32 
Offline
Dwarf
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 27, 2005 15:38
Posty: 760
Lokalizacja: The Lonely Mountain (Kędzierzyn-Koźle)
Rodzinne na 2-4 graczy od około 10 lat:
1. Alhambra
2. Pory Roku
3. Five Tribes - tutaj więcej kombinowania
4. Kingsburg
5. Scotland Yard- bardzo lightowa gonitwa bandzior i policja - dużo fanu i kombinowania

na 4 i więcej :
1. Time's Up! Polska Edycja - minimum dla 4 graczy , parami, (mając pulę kart gra się nimi 3 rundy, w pierwszej się opowiada o jakies postaci dowolnie, w drugiej jeszcze raz to samo tylko jednym słowem, a w trzeciej tylko się pokazuje i wydaje dźwięki)
2. Mamy Szpiega! - najlepiej 5 a właściwie 6 graczy, ale mega fun

ponad wszystko polecam Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island - mega przygoda od 1 do 4czy 5 graczy, wypas w każdej kombinacji

i mały bonus za praktycznie grosze w wariancie solo do pokombinowania - Old Town Solo

_________________
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG


Ostatnio edytowano N gru 20, 2015 13:58 przez Thorin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N gru 20, 2015 12:07 
Offline
Pan na Rhosgobel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 30, 2004 8:12
Posty: 840
Lokalizacja: Rhosgobel
Dzięki za propozycje. Muad'Dib, niezbyt lubię klimat science-fiction, a Twoje propozycje raczej w tym kierunku podążają. Najbardziej z opisów i recenzji spodobały mi się Pory Roku, aczkolwiek niektórzy (szczególnie polscy) recenzenci tą grę krytykują (np. Wooki dał jej 5/10).

Mimo wszystko chyba się na nią zdecyduję! :) Dzięki.

_________________
Nie ufaj czarodziejom, bo są chytrzy i skorzy do gniewu.
Own BGG


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N gru 20, 2015 13:11 
Offline
Shadow of the East
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 03, 2006 10:24
Posty: 1866
Lokalizacja: Warszawa
Nie przepadasz za sf ale kiedyś coś strasznie dużo mówiłeś o Gwiezdnym Kupcu 8) Pośród Gwiazd to pełną gębą SF, ale Exoplanets to trochę inna bajka. Tam nie masz żadnych statków, bitew itp. Plansza składa się z zakrytych planet, które przy odkrywaniu wysysają energię z centralnego słońca. Kiedy skończą się żetony kończymy grę. Do tego każda planeta ma swój koszt stworzenia życia, potem to życie przeliczamy na punkty. Do tego dochodzą ukryte cele np stwórz życie na dwóch planetach gdzie koszt jest 1. Oprócz tego w trakcie gry odpalają się fajne efekty gdzie gracze np tracą część surowców (tzw burza słoneczna) albo pojawia się czarna dziura, które pochłania nam kafle z celami. Ci, co zagrali na ostatnim turniej, bardzo sobie chwalili tę grę ;)

Pory Roku są fajne, miałem, potem sprzedałem, żałowałem i niedawno znowu kupiłem :) Ale Alhambra jest chyba jeszcze fajniejsza. Ma całkiem fajną mechanikę, trochę wymagania planowania i bardzo przyjemnie się w to gra. Odnośnie Pór Roku to tylko uczulam, że chyba na jakiś kartach były babole w polskiej wersji (ale nie pamiętam dokładnie na ilu i jak bardzo istotne).

_________________
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N gru 20, 2015 13:57 
Offline
Dwarf
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 27, 2005 15:38
Posty: 760
Lokalizacja: The Lonely Mountain (Kędzierzyn-Koźle)
Wooki jak dla mnie nie jest wiarygodny - na niego trzeba brać bardzo dużą poprawkę - oglądam jego filmików regularnie i nauczyłem się (na tle 5-6 polskich i tylu samych zagranicznych recenzentów + moje już niemałe doświadczenie), że on nie jest obiektywny, ma swoje preferencje i tyle, do tego nie rozgranicza idealnie klasyfikacji i targetu gry + jak recenzuje sponsorowaną grę to już w ogóle. Jego opinia dla mnie jest niejednokrotnie ważna, bo zauważy coś czego ja nie widzę czytając instrukcję albo coś co czego nie zauważają, albo nie chcą powiedzieć inni recenzenci. 5/10 dla Pór roku to jest kompletne nieporozumienie.

Przy porach roku jest jeden mały problem o ile go tak można nazwać - setup. Ponieważ przed rozpoczęciem rozgrywki każdy gracz dostaje 9 kart i wybiera jedną po czym podaje następnemu, tak jak w 7 cudów, aż uzyska startową rękę, a zarazem rękę na całą grę. Ten element na początku zabiera trochę czasu, ale po kilku rozgrywkach już idzie płynnie. Gra jest bardzo spoko.

_________________
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt gru 22, 2015 1:54 
Offline
Warrior/Ranger/Sage
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 12, 2013 2:05
Posty: 400
Lokalizacja: Warszawa
Ja bym do tej listy dorzucił jeszcze:
Na Chwałę Rzymu (super się sprawdza w gronie dorosłych i dzieci tak od 9 lat i więcej, cena ok 70 zł, podobnie jak w 7 cudach nie masz przestojów bo masz jakieś akcje do wykonania również w turze innych graczy)

Libertalia (pirackie klimaty, można przetestować na BGA przed zakupem choć sama gra może być ciężko dostępna

no i może Tzolkin. z jednej strony - gra bardziej skomplikowana niż te które podałeś, ale z drugiej - widziałem 8-9 latków grających efektywnie (planujących ruchy, pilnujących jakiejś tam strategii) więc do ogarnięcia dla juniorów. A wykonanie super.

Trochę ostatnio wypadłem z obiegu więc polecam rzeczy już wiekowe, ale planszówki się przecież nie starzeją tak szybko.

_________________
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr gru 23, 2015 19:04 
Offline
Dwarf
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 27, 2005 15:38
Posty: 760
Lokalizacja: The Lonely Mountain (Kędzierzyn-Koźle)
na co w końcu padł wybór??

_________________
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt gru 29, 2015 8:38 
Offline
Pan na Rhosgobel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 30, 2004 8:12
Posty: 840
Lokalizacja: Rhosgobel
Dzięki wszystkim za świetne propozycje! :)
Tzolki'in miałem i trochę graliśmy, ale ku mojemu zaskoczeniu (mimo wielu kół) w mojej rodzinie nie zatrybił ... :)

Nastawiłem się po przeanalizowaniu wielu tytułów na "Pory roku", jednakże mieszkam w Rhosgobel i mogę sobie powymyślać tytuły, a kupię i tak tylko to co jest dostępne w sklepie! :( Mogłem trochę wcześniej zająć się tematem i załatwić sprawę wysyłkowo, ale wyszło tak ..., że jest całkiem nieźle! :) Ponieważ zakupiłem ostatecznie "Królestwo w budowie" i powiem Wam, że całkiem sympatyczna gra - dla całej rodziny! Może nie jest to rozgrywka, która powala na kolana, ale wciąga dość mocno - gdy tylko kończyliśmy rozgrywkę od razu zaczynaliśmy grać na nowo. Dlatego ostatecznie z zakupu jestem zadowolony, a grze mogę dać mocne 7/10.
Przywiozę na następny Turniej to sami się przekonacie! :D
Dziękuję, pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!! 8)

_________________
Nie ufaj czarodziejom, bo są chytrzy i skorzy do gniewu.
Own BGG


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL