Polskie Forum MECCG

...czyli tam i z powrotem, by Bilbo Baggins :)
Teraz jest Śr lip 24, 2019 7:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Iloma taliami gramy na turnieju w Herbach?
1 uniwersalna talia na wszystkich 45%  45%  [ 9 ]
2 rozne talie: 1 przeciwko hero, 2 przeciwko minion 55%  55%  [ 11 ]
Liczba głosów : 20
Autor Wiadomość
PostNapisane: N wrz 09, 2007 11:44 
Warrior/Ranger/Sage

Biorac pod uwage ze nawet miedzy nami Herbusami sa podzielone zdania co do tego, ile deckow skladamy na turniej, postanowilem odpalic ankiete.

Pytanie jest proste: czy robimy na turniej jedna uniwersalna talie na wszystkich, czy 2 rozne (jedna anty-hero, druga anty-minion) ?

Ja osobiscie obstawiam za opcja 1 uniwersalnej talii. ostatnio taka opcja gralismy w Warszawie poltora roku temu, wiec moze wartaloby wrocic do tej zasady. Pamietam takze, ze po turnieju w Pabianicach czesc ludzi opowiadala sie tylko za 1 talia...

Prosze zatem o wybor i ewentualne komentarze :-)

O Kurhanach, o Wzgórzach i czy będzie padać...

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 09, 2007 15:12 
Warrior/Ranger/Sage

ja, jak juz pisałem, jestem za 'powrotem do korzeni' czyli zebysmy tym razem zagrali 'taliami uniwersalnymi'

I see a light in the distant darkness,
It beckons me in and I accept its invitation...

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 09, 2007 23:29 
Dwarf

Jak dla mnie robienie jednej talii "na wszystkich" to jest uposledzanie turnieju.

Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 10, 2007 0:30 
Shadow of the East

Z jednej strony mamy ankietę, ale czy to będzie krzywdzące jeśli każdy zrobi wedle uznania? Np na poprzednim turnieju co poniektórzy zmieścili się w ścisłej czołówce mimo,że mieli tylko jeden deck. Zrobili to z własnego wyboru. Inni woleli mieć 2 decki i myślę,że z tego powodu też nie narzekali. Jeśli ktoś chce mieć tylko jedną talię to czy ktoś mu zabroni? Najsensowniej byłoby zostawić to indywidualnemu wyborowi choć decyzja o tym nalezy do Herby Corporation (chłopaki przynajmniej na jakiś czas zamieniają się w Grupę Trzymającą Władzę - uważajcie na CBŚ oraz ABW 8) ).

WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.

Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 10, 2007 0:50 
Warrior/Ranger/Sage

to że parę osób grało tylko jednym deck'iem (choć to nie do końca chyba prawda bo i Gyg i Borys - którzy wiem ze mieli grać 'taliami uniwersalnymi' choćby po jednej karcie wymieniali w grze przeciw minion/hero/fallen) to był ich wybór (i lenistwo :P ze nie złożyli drugiej talii) zeby postawić się -teoretycznie- w gorszej sytuacji na starcie; to że udało im się udowodnić że możno sobie niezle na turnieju poradzić grając tylko jedna talią to już inna sprawa 8)

ale ogólnie rzecz biorąc granie 2 taliami jest łatwiejsze i teoretycznie gracz z dwoma taliami ma przewagę nad tym który złożył tylko jedną i ten drugi musi nadrabiac straty np. doświadczeniem :P

i nie powinno byc tak ze jedni zrobią sobie 2 tali a inni jedną, bo teoretycznie wszyscy powinni mieć równe szanse - poza tym nie wszyscy moga miec wystarczająca ilość kart by złozyć 2 równie dobre talie na turniejowym poziomie; a ciągłe przezucanie kart z jednej talii do drugiej przy przezbrajaniu się przed grą z innym alingment'em jest bardzo męczące i upierdliwe

i najwazniejesze - ty Pawle jeszcze nie grałeś 'taliami uniwersalnymi' więc powinieneś spróbować :P, a jesli będziesz grał tym czym mysle ze będziesz grał to wielkiej róznicy ci to nie zrobi :P

ale w sumie nie ma co sie przekonywac na wzajem, ankieta pokaze jak się rozkładają poglądy na ten temat, a na koniec organizatorzy i tak zrobią jak chcą :D

Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 10, 2007 17:12 
Warrior/Ranger/Sage

Muad'Dib napisał(a):
Z jednej strony mamy ankietę, ale czy to będzie krzywdzące jeśli każdy zrobi wedle uznania? Np na poprzednim turnieju co poniektórzy zmieścili się w ścisłej czołówce mimo,że mieli tylko jeden deck. Zrobili to z własnego wyboru. Inni woleli mieć 2 decki i myślę,że z tego powodu też nie narzekali. Jeśli ktoś chce mieć tylko jedną talię to czy ktoś mu zabroni? Najsensowniej byłoby zostawić to indywidualnemu wyborowi choć decyzja o tym nalezy do Herby Corporation (chłopaki przynajmniej na jakiś czas zamieniają się w Grupę Trzymającą Władzę - uważajcie na CBŚ oraz ABW 8) ).

Ta kwestia musi być doprecyzowana. Stwierdzenie "zostawmy graczom wybór" oznacza po prostu 2 decki, kto ich nie zrobił to jego strata (a jest to naprawdę spore osłabienie).

Jeśli natomiast miałaby obowiązywać zasada talii uniwersalnych to świadomość tego wpłynie istotnie na budowę decku (przynajmniej w moim przypadku).

Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 10, 2007 20:41 
Warrior/Ranger/Sage

Wlasnie dlatego postanowilem odpalic ankiete. Swiadomosc tego, ze mozna zlozyc tylko jedna talie na pewno zdecydowanie wplynie na jej budowe. Gracze beda musieli sie troszke pogimnastykowac, aby w koncu dobrac sie do tylko temu wrednemu Balrogowi ;-)

Natomiast jesli przejdzie opcja 2 talii to tez trzeba sie bedzie nabiedzic - chocby z 2 roznymi taktykami skladania talii :-)

O Kurhanach, o Wzgórzach i czy będzie padać...

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 11:55 
Scout/Sage

Witam wszystkich!
Niech i mnie będzie wolno zabrać głos w dyskusji... Uważam, że na turniejach (o randze krajowej, wojewodzkiej, klubowej) nazywanych "turniejami ME:CCG" powinno się grać wg zasad gry ME:CCG. W zacisznym, domowym kącie można pogrywać z kolegami ustalając wcześniej zasady gry. "Demokratyczne" sondy nt wystawiania przez B postaci z SB, możliwości zagrania kart np. Athelas na Stridera, dwóch decków przeciw W i M itp. itd. są wg mnie są niepotrzebne.
Jest errata Athelas odwołująca się do manifestacji Aragorna? tak-mozna zagrać, nie-nie można itd. Na temat dwóch decków nawet się nie wypowiadam bo aż ręce mi opadają! Mam propozycję: może każdy zabierze na turniej ile tylko jest w stanie zlożyć decków i przed grą wybierze taki, którym "natrzepie" maxa punktów i na 2gim sit'e wykosi przeciwnikowi 5/6 drużyny!
Wybieram się na turniej, bo nie grałem całe wieki(!) a ME kocham całym sercem! :)
pozdrawiam wsztskich!

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 12:59 
Warrior/Ranger/Sage

kufel napisał(a):
Witam wszystkich!
Niech i mnie będzie wolno zabrać głos w dyskusji... Uważam, że na turniejach (o randze krajowej, wojewodzkiej, klubowej) nazywanych "turniejami ME:CCG" powinno się grać wg zasad gry ME:CCG.
[....]
Na temat dwóch decków nawet się nie wypowiadam bo aż ręce mi opadają!

No i tu niestety sam sobie zaprzeczasz. Bo na calym swiecie, na wszystkich szanujacych sie turniejach kazdy gracz ma 2 decki.

Mnie po raz kolejny niestety na turnieju nie bedzie, ale wrzuce swoje 3gr dlaczego 2decki sa lepsze niz "uniwersalny".

1) 5 gier to nie jest malo, i granie wszystkiego tymi samymi kartami lekko mowiac nuzy

2) skladanie talii "uniwersalnych" skresla na dzien dobry jakies 60% (albo i wiecej) hazardow, bo nie oszukujmy sie, cos co utrudnia zycie druzynom minionowym moze byc zupelnie nie grozne przeciwko Wizardom i na odwrot. Wiem wiem, zaraz Highwayman powie, ze "to sztuka zlozyc hazardy zeby szkodzily tym i tym", ale pole do popisu jest znacznie wezsze.

3) argument "przeciwko" z przerzucaniem kart i traceniem przez to czasu jest nie na miejscu, bo i tak po kazdej grze trzeba porzadek robic (zrobienie porzadku z sidedeckiem, przeliczenie kart w decku itp. )

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 13:14 
Warrior/Ranger/Sage

Strasznie miło że ożyłeś kufel i przyjedziesz na turniej :)
mam nadzieje ze nasze ustalenia co do formy turnieju czy zasad nie zrażą cię :)

Faktycznie w zasadach MECCG opisanych w instrukcjach+erratach nie znajdziesz nic na temat grania 2 deck'ami; kiedy jeszcze nasza ukochana karcianka była wydawana zarządzał nią Council of Lorien (bodajrze stworozny oficlajnie przez Iron Crown Enterprises - wydawce MECCG) i ten Council ustalił zasady turniejowe.
W miarę wychodzenia nowych dodatków zasady turniejowe ulegały modyfikacjom a także zostały podzielone na kilka kategori.
My zawsze graliśy "General Opponent", czyli ze wszystie alingment'y (Wizard, Ringwraith/Sauron, Fallen Wizard, Balrog) są w uzyciu i każdy może złożyć talię dowolnego alingment'u na turniej.
W pewnym momencie (nie wiem czy od razu, czy nie) do turniejów typu "General Opponent" doszła zasada że każdy z uczestników turnieju może (jelsi mu się chce i jelsi ma wystarczającą ilośc kart) złożyć dwie talie i jeszcze przed turniejem musi wybrać którą z tych dwóch talii będzie grał przeciwko Wizard'om a którom przeciwko Ringwraith'om/Saouronowi/Balrogowi (jedną z tych tali także wybiera do gry przeciko Fallen Wizard'om)
powódów wprowadzenia takiej możliwości było kilka - niektóre karty były zupełnie nie używane kiedy na turniej można było mieć jedną talię przez to ze mogą te karty być użyte tylko w grze z konkretnym alingment'em i wkładanie ich do talii przy "general opponent" było ryzykowne; inne karty i całe strategie były nie używane ponieważ gdy są one bardzo skuteczne przeciwko Wizard'om to są bardzo ryzykowne, lub mało efektywne przeciwko Balrogowi
Różnica w grze jedną a dwoma taliami jest istotna - mając dwie talie masz je lepiej przygotowane na konkretnych przeciwników z którymi przyjdzie ci się zmierzyć; złożenie tylko jednej talii na turniej "general opponent" jest trudniejsze bo w tej jednej talii musisz znaleźc miejsce na takie karty i strategie by talia choć po trochu była skuteczna w grze przeciwko każdej innej talii

Na koniec podstawiam Ci link'a do zasad na ten turniej - są to nie tyle jakieś wymyslone przez nas zmiany tylko raczej doprecyzowania istniejących zasad tak by podczas turnieju wszyscy je interpretowali w ten sam sposób
i jeszcze raz powiem - nie zrażaj się :P

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 14:18 
Scout/Sage

Tworek napisał(a):
[ quote="kufel"]Witam wszystkich!
Niech i mnie będzie wolno zabrać głos w dyskusji... Uważam, że na turniejach (o randze krajowej, wojewodzkiej, klubowej) nazywanych "turniejami ME:CCG" powinno się grać wg zasad gry ME:CCG.
[....]
Na temat dwóch decków nawet się nie wypowiadam bo aż ręce mi opadają!
[/ quote]

No i tu niestety sam sobie zaprzeczasz. Bo na calym swiecie, na wszystkich szanujacych sie turniejach kazdy gracz ma 2 decki.

Nie zrażam się.
Rozumiem doskonale o co chodzi, ale skoro są oficjalne rulingi i erraty po co "dorabiać" własne?
Co do 2D wiem, że są karty doskonale działające przeciw określonemu przeciwnikowi FW, M itp. a zupełnie nieprzydatne do grania z W. Ale właśnie tu jest sedno sprawy!
Grałem kiedyś dość ostro w MtG. Jest tam mnóstwo kart niszczących, dosłownie miażdżących przeciwnika grającego określonym kolorem, które ...ładnie wyglądają w klaserze natomiast do grania na turnieju nie mają miejsca w decku. Miejsce takich kart jest nie w decku tylko w SIDEBOARD! Ludzie, przecież po to jest sdeboard, nie tylko po to żeby ładować tam Resource'y i Character'y. Zresztą będzie jak będzie, nikt mnie przecież nie zmusi do grania dwoma deckami...choćbym miał przegrać zawsze i z każdym! ;)

|Highwayman| napisał(a):
Strasznie miło że ożyłeś kufel i przyjedziesz na turniej :)

Czy żyje to sam nie wiem (ostatnio czyli od jakiegoś miesiąca czy dwóch mam taki zapie...prz że mam czas spać tylko 4-5 godzin) ... :) Ożywiła mnie aukcja na Allegro, zakupiłem kilka brakujących do kolekcji kart i przy okazji dowiedziałem się o Turnieju! Czas zdmuchnąć kurz i pajęczyny z pudła z kartami!

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 14:44 
Warrior/Ranger/Sage

kufel napisał(a):
Nie zrażam się.
Grałem kiedyś dość ostro w MtG. Jest tam mnóstwo kart niszczących, dosłownie miażdżących przeciwnika grającego określonym kolorem,

tutaj takowych nie ma

kufel napisał(a):
które ...ładnie wyglądają w klaserze natomiast do grania na turnieju nie mają miejsca w decku. Miejsce takich kart jest nie w decku tylko w SIDEBOARD! Ludzie, przecież po to jest sdeboard, nie tylko po to żeby ładować tam Resource'y i Character'y.

To kazdy wie. Sideboard jest po to, zeby szybko reagowac na to co sie dzieje w grze, zeby wpuscic rezerwowych z lawki, ale nie moze on (zwlaszcza w 2 deckowej, godzinnej grze, gdzie praktycznie gra sie 6-8 tur) calkowicie zmienic _strategii_hazardowej_.
A teraz sobie wyobraz ze masz deck wizardowy, a hazardy mocno oparte na Nazgulach i permanent eventach (np. Bane of ithil stone itp kartach, ktorych nawet _nie_masz_prawa_ zagrac jak grasz przeciwko minionowi) albo deck zlozony totalnie na roadblock i przychodzi ci zagrac z Balrogiem.
Taka gra sprowadza sie do tego, ze wszystkie twoje hazardy po prostu discardujesz.
W ogole kazdy niemal hazard deck oparty na doors of night przeciwko minionowi to strzal w kolano.

kufel napisał(a):
Zresztą będzie jak będzie, nikt mnie przecież nie zmusi do grania dwoma deckami...choćbym miał przegrać zawsze i z każdym! ;)

I wlasnie o to chodzi, nikt Ci nie kaze. Ale czemu zabraniac tym, ktorzy tego chca?

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 14:52 
Warrior/Ranger/Sage

Tworek napisał(a):
I wlasnie o to chodzi, nikt Ci nie kaze. Ale czemu zabraniac tym, ktorzy tego chca?

odpowiem cytując Grora :P

Gror napisał(a):
Ta kwestia musi być doprecyzowana. Stwierdzenie "zostawmy graczom wybór" oznacza po prostu 2 decki, kto ich nie zrobił to jego strata (a jest to naprawdę spore osłabienie).

Jeśli natomiast miałaby obowiązywać zasada talii uniwersalnych to świadomość tego wpłynie istotnie na budowę decku (przynajmniej w moim przypadku).

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 15:03 
Dwarf

kufel napisał(a):
Miejsce takich kart jest nie w decku tylko w SIDEBOARD! Ludzie, przecież po to jest sdeboard, nie tylko po to żeby ładować tam Resource'y i Character'y

Mozesz mi powiedziec ile tych kart jestes w stanie sciągnac z sidebordu w 1-deck game?? Jak ci dobrze pójdzie to 5 (z dorsami troche więcej),a ściągnięcie nie oznacza ze ci dojdzie to na reke. Jak dla mnie 2decki na turnieju to jest rewelacja - w najgorszym przypadku 2decki hazardów. Jesli ktoś nie chce robić 2 tali to nikt mu nie każe. Moim zdniem ci co głosują za 1deckiem robią to z lenistwa,braku kart albo ze strachu przed bardziej sprecyzowanym hazard deckiem. Dodaktowo nie potrafie sobie wyobrazić hazard deck który będzie działał na hero/fw (jeśli ten stoi przez całą gre)/miniona, a przedewszystkim na balroga.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 13, 2007 15:14 
Warrior/Ranger/Sage

Thorin napisał(a):
Dodaktowo nie potrafie sobie wyobrazić hazard deck który będzie działał na hero/fw (jeśli ten stoi przez całą gre)/miniona, a przedewszystkim na balroga.

da sie zrobić - fakt nie będzie tak skuteczny na żadnego z przeciwników jak precyzyjne deck'i hazard'owe przy grze 2 deckami, ale da się zrobić

Np.
The Way is Shut x2/3 +Nameless Thing x3 powinno choć o turę czy 2 opóźnić under-deep'owego Balrog'a
a jak dorzucisz do tego mix undead'owo korupcyjny to uprzykrzysz też życie i hero/fallen'owi i minion'om
a jesli do tego dodasz resource'e które zabolą przecinika (company combat; influence) to maż już spore szanse na sukces

ale skończmy tą kłutnię bo raczej nikt nikogo nie przekona - turniej na 2 deck'i a turniej na 1 deck to zupełnie inne turnieje, inne style składania talii i inne sposoby gry; ostatnio 2 razy z rzędu graliśmy na 2 deck'i i myśle ze stad (a nie z leniśtwa :P) głównie wynika chęć organizatorów by urozmaicić/wprowadzić pewną odmianę na najbliższym turnieju

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]